Gdzie zobaczyć film? Kliknij tutaj żeby przejść do harmonogramu projekcji.
Historia powojennych przesiedleń jest przez polityków różnych opcji interpretowana zgodnie z ich aktualnym interesem politycznym. Głosy samych przesiedlonych są słabo słyszalne, a ich opowieści nie zostały dotąd wysłuchane. Przesiedlenia dotyczyły w pierwszym rzędzie kobiet i dzieci, podczas gdy mężczyźni walczyli w różnych armiach. Nasz projekt oraz powstały w jego wyniku film jest próbą dosłyszenia opowieści przesiedlonych. Zawiera on fragmenty wielogodzinnego materiału audiowizualnego zebranego przez międzynarodowy zespół badaczek z Polski Ukrainy i Niemiec.
Miasteczka Busk i Krasne położone są 40 km na południowy wschód od Lwowa. Przed wojną mieszkali tam Ukraińcy, Polacy, Żydzi, Niemcy. Polacy zostali deportowani na Syberię lub przesiedleni w 1945 roku do Polski. Na ich miejsce w 1946 przywieziono Ukraińców wysiedlonych ze wschodnich terenów obecnej Polski. Żydzi w większości zostali eksterminowani przez nazistów. Niemcy zginęli lub uciekli pod koniec wojny. Stacja kolejowa w Krasnem stała się węzłowym punktem przesiedleń dla polskich, ukraińskich, żydowskich i niemieckich mieszkańców.
Film powstał w wyniku współpracy badaczek z Ukrainy, Polski i Niemiec, które wspólnie badały powojenną historię przesiedleń i zmian społecznych w Europie Środkowo-Wschodniej przez pryzmat kobiecych doświadczeń. Naszym celem było odkrycie pamięci obecnych mieszkanek miasta. Kobiety były zapomnianymi bohaterkami, które przeżyły wojnę i stworzyły nowe społeczeństwo poprzez codzienne życie i pracę. Ich traumy (przesiedlenia, głód, gwałty) ciągle nie są wypowiedziane. Główną metodą projektu była historia mówiona, dlatego przez dwa tygodnie badaczki prowadziły pogłębione wywiady ze starszymi kobietami i nagrywały je na wideo. Czy rozmówczynie pamiętają wcześniejszych Polskich, Niemieckich, Żydowskich mieszkańców, powojenne deportacje, przesiedlenia i ucieczki? W jaki sposób Ukraińcy stworzyli nowe życie na tym terenie w czasie reżimu sowieckiego?
Film Stacja kolejowa Krasne-Busk. Opowieści przesiedlonych kobiet to rezultat międzynarodowego projektu zrealizowanego w miejscowości Busk i Krasne na Ukrainie w lipcu 2012 roku przez Fundację Dobra Wola z Krakowa w partnerstwie z Fundacją Kobiecą z Krakowa oraz International School of Equal Opportunities z Kijowa, Jugendwerk der AWO Wurttemberg ze Stuttgartu i MONAliesA z Lipska.
Projekt sponsorowany w ramach programu Geschichtswerkstatt Europa przez Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość”
Więcej informacji:
– angielska strona projektu
– artykuł w ukraińskiej gazecie «Наше слово» (Nasze słowo), nr 40, 30 września 2012